Grzyby-Start
Smardze zapadły w sen zimowy

 Galeria - Dorota

Galeria - Zibi 

     Wraz z ekipą z Buska - Zibim, Lolusiem, Markiem i Kropką wyruszyliśmy na Słowację, aby spenetrować smardzowiska. 

    Przywitał nas śnieg leżący na wszystkich miejscach, w których dwa tygodnie temu nie było po nim nawet śladu...

Czytaj całość...
Pierwszy dzień wiosny - z dedykacją dla Zibiego

Galeria - Dorota

    Newsa tego dedykuję Zibiemu, który się okrutnie nudzi.

    Pierwszy dzień wiosny jest od zawsze jednym z najradośniejszych dni w roku. Tym razem też taki był, chociaż zakradły się do niego malutkie smuteczki...

Czytaj całość...
Spełnione obietnice

Fotogaleria Mglejarka
Fotogaleria Aszy
Fotogaleria Wacława

Dziś odbyliśmy wspaniałą wycieczkę, sprzyjała nam pogoda i grzyby.

Grupa Ruczaj wyruszyła dziś o 9-tej do Korbielowa, gdzie przekroczyliśmy granicę ze Słowacją. W umówionym miejscu czekała na nas Asza z Januszem. Ledwo Wacław ( dzięki sąsiedzie za wspaniałą "szoferkę" ) zatrzymał samochód, a już biegła do nas Asza z aparatem krzycząc : "mam, są, zobaczcie"!

Czytaj całość...
Wiosna pełnym tchnieniem

Galeria foto
 Okres przedwiośnia i wczesnej wiosny to czas, który jest najpiękniejszą porą roku. Wszystko wokół budzi sie do życia po zimowym śnie. Może dla interesujących się grzybami od strony    kulinarnej niezbyt przychylny, bo niewiele gatunków jadalnych można wtedy spotkać.

Czytaj całość...
Wiosna nad Rabą

Jak zwykle co weekend wybraliśmy się na wycieczkę obładowani sprzętem optycznym. Tym razem celem była dolina Raby. Łukasz z lunetą wypatrywał ptaków, ja z aparatem buszowałam po moim zagłębiu czarkowym.


Galeria zdjęć
Czytaj całość...
Suchogłówka korowa - gatunek puszczański

Z przyjemnością zapraszam Was do przeczytania artykułu Pana Marcina S. Wilgi ( pseudonim Borsuk ).

Na zdjęciach autor oraz wymieniony w tytule gatunek :)

Czytaj całość...
Krótka historia wtorkowa w niewielu spisana słowach

Galeria -  Świętokrzyskie czarki

Galeria - Roślinno - grzybowe rozmaitości

 

     Świt nie był blady - Słońce wtoczyło swój rydwan na nieboskłon poranny od razu w całej swej pomarańczowości. I z charyzmatyczną siłą wysyłało na promieniach wezwanie do ŻYCIA. W tym blasku żywych płomieni zapalających nowy dzień wyruszyłam na spotkanie z...

     Gdy na koniu wjeżdżałam w przestrzeń pół, ziemię przyprószoną siwizą mrozu roztapiał blask. Naddłubniańskie błonia na podobieństwo Dzikich Pól  rozmiękłych błyszczały odsłaniając DAL. I jadąc tak nagle mi się zdało, że z pobliskich łóz wyskoczył i za mną gna Tatarzyn jakiś, co by kogoś w jasyr chciał brać. Jednak spojrzawszy wstecz widziałam jeno cień, co za mną gnał. I w pędzie tym jedności czar się stał- koń i ja, ja i koń... Grzywę nam rozwiewał wiatr i w uszach grał...

     A wszystkie znaki na niebie i ziemi dawały znać, że równie piękny będzie dalszy ciąg dnia...

Czytaj całość...
Dolina Grzybowska
<

Fotogaleria - Mglejarka 
Fotogaleria - Amiś

W roku 2000 na terenie leśnictwa Zabierzów Nadleśnictwo urządziło ścieżkę leśno – przyrodniczą “Dolina Grzybowska” o długości 2,5 km. Od rezerwatu “Skała Kmity” w głąb kompleksu leśnego. Na trasie znajduje się 5 przystanków omawiających problematykę gospodarki leśnej i ochrony przyrody.

Czytaj całość...
O wiosny z zimą zmaganiach, czyli pierwsze orawskie grzybki i nie tylko...

 Galeria - orawska wiosna

Galeria - wiosenne grzyby  

    Nadszedł czas, by spenetrować orawskie uroczyska w poszukiwaniu wiosennych grzybów i sprawdzić jak radzi sobie wiosna w zmaganiach z zimą złą.

     Im byłam bliżej Babiej, tym dłuższe śniegowe  jęzory wychylały się drapieżnie spomiędzy drzew, by podjąć rozpaczliwą próbę zagarnięcia w posiadanie przestrzeni, które słońce oddało już we władanie krokusom i pierwszym seledynowym źdźbełkom traw.

    Okazało się, że GÓRA skrywa nadal głęboko swe grzybowe tajemnice przed najtwardszym nawet pazerniakiem i trzeba poszukać wiosennych grzybków gdzieś w niżej położonych rejonach. Przekroczyłam granicę w Chyżnem i... 

Czytaj całość...
Zakrzówek

Fotogaleria - Mglejarka

Nawet niekorzystna zmiana pogody nie pokrzyżowała planów na dzień dzisiejszy. Ustaliłyśmy wczoraj ze Stasią, że należy poszukać wiosny na Zakrzówku i sprawdzić co w trawie i krzakach piszczy ;) "Uzbrojone" w parasole i kurtki przeciwdeszczowe ruszyłyśmy po południu w kierunku wyrobiska wapienia znanego chyba wszystkim Krakowianom, ba, znanego też Polakom dzięki osobie Karola Wojtyły, który tu pracował.

Czytaj całość...
Bierzmy się do pracy

    Uwzględniając dyskusję i Wasze sugestie odnośnie włączenia się w badania prowadzone przez Anię Kujawę, od dnia dzisiejszego na głównej stronie portalu w MENU jest zakładka "REJESTR GRZYBÓW RZADKICH", w którym znajdziecie wszystkie informacje i formularze potrzebne do zgłoszenia występowania gatunków grzybów pod ochroną, z czerwonej listy lub po raz pierwszyznalezionych na terenie Polski.

    Pamiętajcie, że grzyby chronione dokumentujemy zdjęciem, a z czerwonej listy pozyskanym eksykatem i zdjęciem. Dlatego od dzisiaj zabierajmy na grzybobrania dodatkowe wyposażenie,  takie jak: długopis, miarka, pojemnik na eksykat. Dla posiadaczy GPS z określeniem współrzędnych nie będzie problemu, dla innych informacja jak znaleźć współrzędne znajduje się w instrukcji. Życzę wszystkim powodzenia, sezon dopiero przed nami więc bierzmy się do roboty.

<< Start < Poprzednia 441 442 Następna > Ostatnia >>

22 Marca 2019
Piątek
Imieniny obchodzą:
Bazylissa, Bogusław,
Godzisław,
Katarzyna,
Kazimierz, Paweł
Do końca roku zostało 285 dni.
Grzybland Na Facebooku
Konkursy
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?
Nie masz konta? Załóż je sobie
Kiedy na grzyby

showMoon()
Gościmy
Aktualnie jest 162 gości online