Grzyby-Start
Suchogłówka korowa - gatunek puszczański

Z przyjemnością zapraszam Was do przeczytania artykułu Pana Marcina S. Wilgi ( pseudonim Borsuk ).

Na zdjęciach autor oraz wymieniony w tytule gatunek :)

Czytaj całość...
Krótka historia wtorkowa w niewielu spisana słowach

Galeria -  Świętokrzyskie czarki

Galeria - Roślinno - grzybowe rozmaitości

 

     Świt nie był blady - Słońce wtoczyło swój rydwan na nieboskłon poranny od razu w całej swej pomarańczowości. I z charyzmatyczną siłą wysyłało na promieniach wezwanie do ŻYCIA. W tym blasku żywych płomieni zapalających nowy dzień wyruszyłam na spotkanie z...

     Gdy na koniu wjeżdżałam w przestrzeń pół, ziemię przyprószoną siwizą mrozu roztapiał blask. Naddłubniańskie błonia na podobieństwo Dzikich Pól  rozmiękłych błyszczały odsłaniając DAL. I jadąc tak nagle mi się zdało, że z pobliskich łóz wyskoczył i za mną gna Tatarzyn jakiś, co by kogoś w jasyr chciał brać. Jednak spojrzawszy wstecz widziałam jeno cień, co za mną gnał. I w pędzie tym jedności czar się stał- koń i ja, ja i koń... Grzywę nam rozwiewał wiatr i w uszach grał...

     A wszystkie znaki na niebie i ziemi dawały znać, że równie piękny będzie dalszy ciąg dnia...

Czytaj całość...
Dolina Grzybowska
<

Fotogaleria - Mglejarka 
Fotogaleria - Amiś

W roku 2000 na terenie leśnictwa Zabierzów Nadleśnictwo urządziło ścieżkę leśno – przyrodniczą “Dolina Grzybowska” o długości 2,5 km. Od rezerwatu “Skała Kmity” w głąb kompleksu leśnego. Na trasie znajduje się 5 przystanków omawiających problematykę gospodarki leśnej i ochrony przyrody.

Czytaj całość...
O wiosny z zimą zmaganiach, czyli pierwsze orawskie grzybki i nie tylko...

 Galeria - orawska wiosna

Galeria - wiosenne grzyby  

    Nadszedł czas, by spenetrować orawskie uroczyska w poszukiwaniu wiosennych grzybów i sprawdzić jak radzi sobie wiosna w zmaganiach z zimą złą.

     Im byłam bliżej Babiej, tym dłuższe śniegowe  jęzory wychylały się drapieżnie spomiędzy drzew, by podjąć rozpaczliwą próbę zagarnięcia w posiadanie przestrzeni, które słońce oddało już we władanie krokusom i pierwszym seledynowym źdźbełkom traw.

    Okazało się, że GÓRA skrywa nadal głęboko swe grzybowe tajemnice przed najtwardszym nawet pazerniakiem i trzeba poszukać wiosennych grzybków gdzieś w niżej położonych rejonach. Przekroczyłam granicę w Chyżnem i... 

Czytaj całość...
Zakrzówek

Fotogaleria - Mglejarka

Nawet niekorzystna zmiana pogody nie pokrzyżowała planów na dzień dzisiejszy. Ustaliłyśmy wczoraj ze Stasią, że należy poszukać wiosny na Zakrzówku i sprawdzić co w trawie i krzakach piszczy ;) "Uzbrojone" w parasole i kurtki przeciwdeszczowe ruszyłyśmy po południu w kierunku wyrobiska wapienia znanego chyba wszystkim Krakowianom, ba, znanego też Polakom dzięki osobie Karola Wojtyły, który tu pracował.

Czytaj całość...
Bierzmy się do pracy

    Uwzględniając dyskusję i Wasze sugestie odnośnie włączenia się w badania prowadzone przez Anię Kujawę, od dnia dzisiejszego na głównej stronie portalu w MENU jest zakładka "REJESTR GRZYBÓW RZADKICH", w którym znajdziecie wszystkie informacje i formularze potrzebne do zgłoszenia występowania gatunków grzybów pod ochroną, z czerwonej listy lub po raz pierwszyznalezionych na terenie Polski.

    Pamiętajcie, że grzyby chronione dokumentujemy zdjęciem, a z czerwonej listy pozyskanym eksykatem i zdjęciem. Dlatego od dzisiaj zabierajmy na grzybobrania dodatkowe wyposażenie,  takie jak: długopis, miarka, pojemnik na eksykat. Dla posiadaczy GPS z określeniem współrzędnych nie będzie problemu, dla innych informacja jak znaleźć współrzędne znajduje się w instrukcji. Życzę wszystkim powodzenia, sezon dopiero przed nami więc bierzmy się do roboty.

"Białe damy i błędni rycerze"

Fotogaleria - Amiś
Fotogaleria - Mglejarka
Fotogaleria-Asza 

     W niedzielę, a więc w dniu wolnym (teoretycznie) od pracy oderwany zostałem siłą od poduszki. Ze snu wyrwał mnie głos budzika. Może nie będę tu podawał godziny tego traumatycznego dla mnie przeżycia – inni o tej porze myślą już o „fajrancie”.

Cel tego mojego rannego wstawania był szczytny: wspólny wypad z Aszą, Martą, Januszem, Wacławem i Aiszą gdzieś w pobliże Krakowa. Wybór padł na Tenczynek. Ruinki można obejrzeć przy każdej pogodzie, chodzić daleko nie trzeba, błota jest mało, a w razie deszczu szybko można wrócić do samochodu. Stało się więc tak, że dosiedliśmy wierną Zastavę, dożywającą ostatnich swych dni i udaliśmy się w stronę zamku.

Padał deszcz.
Czytaj całość...
Jak na Ponidzie grzyby zawiozłam
Galeria-Dorota
    Pojechałam dzisiaj na Ponidzie nie na grzyby, lecz by odwiedzić naszego stronkowego rekonwalescenta - Zibiego.

    Drogę do Buska, mokrą jeszcze od topniejącego śniegu, oświetlały promyki wschodzacego słońca.

Po powitaniu - serdecznym, aczkolwiek delikatnym z Zibim i znacznie mniej delikatnym z Kropką, zjedliśmy śniadanie i urządziliśmy sesję fotograficzną, której efekty możecie podziwiać.

Pooglądałam w realu nową wystawkę nadrzewnych wynalazków, którą wcześniej widziałam na zdjęciach, a chwilę później zjawił się Miłek, z którym wybrałam się na poszukiwania boczniaków. Zibi pozostał w domu, aby przyrządzić potrawkę z soplówki, która była podarunkiem od Amisia.
Czytaj całość...
Na żółtym szlaku
Fotogaleria - Marta

Czyli jak Grupa Ruczaj wzmocniona Beną i Justynem penetrowała Dolinę Kobylańską.
Po wprowadzeniu niezbędnych danych do GPS-a ruszyliśmy w kierunku Kobylan. Drogę pokonaliśmy prawie bez przeszkód ( raz powiedziałam : „skręt w prawo” i po wykonanym już manewrze Amisia dodałam : „za 20 sekund” ), jeden raz zatrzymując się przy cukierni w Zabierzowie w celu zakupienia węglowodanów ( pączków, eklerków i pischingera ).

Czytaj całość...
"Czy czegoś więcej trzeba?"...
Galeria - Dorota
 ...-myślałam idąc leśną drogą, na którą padały promienie słońca, bez trudu przedostające się przez bezlistne na razie gałęzie. Takie oto mysli przerwało mi nagłe zetknięcie z brutalną (i jakże twardą od nocnego zmrożenia) rzeczywistością, o którą rozbiły się nie tylko myśli, ale i bardziej przyziemne cztery litery.

    Tak wyrwana znienacka z przedwiosennego rozmarzenia, "przypomniałam" sobie, że przyszłam do lasu, żeby coś "spazerniaczyć", a nie tylko oddawać się wizjom świata opanowanego radością i szczęściem.

    Ale zacznijmy od początku...
Czytaj całość...
Dzik jest dziki ,dzik jest zły
Ponieważ zbliża się okres prosienia dzików zamieszczam tekst, (pochodzi ze strony http://anad.republika.pl/dzik.htm) który pozwoli na zapoznanie się z ich zwyczajami, co myślę będzie przydatne w zbliżającym się sezonie.Janusz  Dzik jest zwierzyną, która w swej sylwetce zachowała surowość i dzikość zwierzęcia pierwotnego. Podobny jest on do świni domowej, różnią go jednak od niej: wyższy, silniej rozwinięty przód, zad trochę niższy, wyraźnie opadnięty. Gwizd ( ryj) ma długi, słuchy stojące, mocno obrośnięte, ogon do 30 cm (dłuższy u odyńca niż lochy), prosty, nie skręcony jak u świni domowej, zakończony chwostem (pędzlem). Suknia dzika w zasadzie jest czarna, ale bywa rudawa, brunatna, brązowo siwa, a czasami nawet łaciata. Intensywność barwy suknie zależna jest od pory roku i od miejscowych warunków. W zimie suknia jest ciemniejsza, w lecie jaśniejsza. Skóra dzika pokryta jest długą szczeciną oraz gęstą, krótką sierścią wełnistą. Nogi (biegi) dzika mają czarne racice (rapety) oraz z tyłu raciczki (szpile). Warchlak ma suknię jasną, żółto rudą w ciemne pasy do 5 - 6 miesiąca życia. Ryj (gwizd) dzika ma twardą, dobrze unerwioną tarczę, w której znajdują się otwory nosowe. Ta część ryja nazywa się (tabakierą) i służy do rycia (buchtowania), a ponadto posiada właściwości rozpoznawania dotykiem. Gwizd dzika samca (wycinka i odyńca) uzbrojony jest w kły, tzw. Szable, w dolnej szczęce (żuchwie) i tzw. fajki w szczęce górnej. Lochy też mają kły, ale znacznie mniejsze. U starych (samur) są one dobrze widoczne.

Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 441 442 Następna > Ostatnia >>

18 Lutego 2018
Niedziela
Imieniny obchodzą:
Albert, Alberta,
Albertyna, Fryda,
Konstancja,
Krystiana, Maksym,
Sawa, Sylwan,
Sylwana, Symeon,
Więcesława, Zuzanna,
Zula
Do końca roku zostało 317 dni.
Grzybland Na Facebooku
Konkursy
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?
Nie masz konta? Załóż je sobie
Kiedy na grzyby

showMoon()
Gościmy
Aktualnie jest 363 gości online