Grzyby-Start arrow Czerwona lista grzybów
Czerwona Lista

 CZERWONA LISTA GRZYBÓW WIELKOOWOCNIKOWYCH W POLSCE.

Ex – wymarłe i zaginione
E – wymierające
V – narażone
R – rzadkie
I – o nieokreślonym zagrożeniu

• Abortiporus biennis E
• Abortiporus fractipes E
• Agaricus comtulus R
• Agaricus dulcidulus V
• Agaricus placomyces E
• Agaricus rusiophyllus V
• Agaricus urinascens R
• Agrocybe cylindracea (Polówka południowa) E
• Agrocybe firma E
• Agrocybe paludosa R
• Albatrellus confluens E
• Albatrellus cristatus E
• Albatrellus ovinus (Naziemek białawy) E
• Albatrellus subrubescens (Naziemek żółtopomarańczowy) E
• Aleurodiscus amorphus R
• Aleurodiscus aurantius Ex
• Aleurodiscus cerussatus E
• Aleurodiscus disciformis E
• Aleurodiscus scutellatus E
• Amanita argentea V
• Amanita battarae (Muchomor oliwkowy) R
• Amanita caesarea Ex
• Amanita franchetii V
• Amanita regalis (Muchomor królewski) V
• Amanita strobiliformis (Muchomor szyszkowaty) R
• Amanita virosa (Muchomor jadowity) V
• Amphinema diadema I
• Amylocorticium cebennense E
• Amylocorticium subincarnatum E
• Amylocorticium subsulphureum Ex
• Amylocystis lapponicus (Późnoporka czerwieniejąca) E
• Anomoporia bombycina E
• Antrodia albobrunnea (Jamkówka białobrązowa) E
• Antrodia crassa V
• Antrodia gossypium V
• Antrodia heteromorpha R
• Antrodia malicola E
• Antrodia pulvinascens E
• Antrodia ramentacea E
• Antrodia sinuosa R
• Antrodia sordida E
• Antrodia xantha V
• Antrodiella foliaceodentata E
• Antrodiella hoehnelii R
• Antrodiella romellii R
• Antrodiella semisupina I
• Aporpium caryae E
• Armillaria tabescens (Opieńka bezpierścieniowa) E
• Arrhenia lobata E
• Arrhenia retiruga E
• Arrhenia spathulata E
• Arrhenia sphagnicola V
• Ascotremella faginea (Workotrzęsak galaretowaty) V
• Asterodon ferruginosus E
• Asterophora lycoperdoides (Grzybolubka purchawkowata) R
• Asterophora parasitica (Grzybolubka lepka) V
• Asterostroma cervicolor E
• Astraeus hygrometricus (Promieniak wilgociomierz) E
• Athelidium aurantiacum E
• Aurantiporus fissilis R
• Aureoboletus gentilis E
• Auricularia mesenterica (Uszak skórnikowaty) R
• Balsamia platyspora R
• Balsamia vulgaris R
• Bankera fuligineoalba E
• Bankera violascens E
• Barssia oregonensis V
• Battarea phalloides E
• Boidinia furfuracea E
• Bolbitius reticulatus R
• Boletopsis grisea (Szaraczek sosnowy) E
• Boletopsis leucomelaena E
• Boletus aereus (Borowik ciemnobrązowy) V
• Boletus appendiculatus (Borowik żółtobrązowy) V
• Boletus armeniacus E
• Boletus calopus (Borowik żółtopory) R
• Boletus fechtneri E
• Boletus fragrans E )
• Boletus impolitus E
• Boletus luridiformis E
• Boletus pulverulentus (Borowik klinowotrzonowy) R
• Boletus queletii (Borowik gładkotrzonowy) E
• Boletus radicans (Borowik korzenisty) V
• Boletus regius (Borowik królewski) E
• Boletus rhodoxanthus E
• Boletus satanas (Borowik szatański) E
• Bondarzewia montana (Jodłownica górska) V
• Boreostereum radiatum E
• Botryobasidium candicans R
• Botryobasidium laeve R
• Botryobasidium obtusisporum R
• Botryobasidium pruinatum R
• Botryobasidium vagum R
• Bovista colorata (Kurzawka barwna) E
• Bovista graveolens (Kurzawka polna) V
• Bovista paludosa (Kurzawka bagienna) V
• Bovista paludosa (Kurzawka bagienna) V
• Bovista tomentosa (Kurzawka omszona) V
• Bovistella radicata E
• Buchwaldoboletus hemichrysus E
• Buchwaldoboletus lignicola (Złotak czerwonawy) V
• Buglossoporus pulvinus E
• Bulbillomyces farinosus E
• Byssocorticium atrovirens E
• Byssocorticium pulchrum Ex
• Calocera furcata (Pięknoróg dwuprzegrodowy) R
• Calocera glossoides (Pięknoróg językowaty) E
• Caloscypha fulgens (Kielonka błyszcząca) R
• Calvatia candida E
• Calvatia cyathiformis E
• Calvatia turneri E
• Calyptella campanula E
• Calyptella capula (Misecznica łodygowa) R
• Calyptella flos-albus R
• Camarophyllus alpinus V
• Camarops tubulina V
• Cantharellus aurora (Pieprznik żółtawy) V
• Cantharellus friesii (Pieprznik pomarańczowy) E
• Catathelasma imperiale (Dwupierścieniak cesarski) E
• Ceraceomyces serpens E
• Ceratobasidium cornigerum I
• Ceriporia excelsa V
• Ceriporia purpurea E
• Ceriporia reticulata R
• Ceriporia viridans R
• Ceriporiopsis gilvescens E
• Ceriporiopsis mucida R
• Ceriporiopsis resinascens E
• Ceriporiopsis subvermispora E
• Chamaemyces fracidus (Czubniczek czarnołuskowy) R
• Chamonixia caespitosa Ex
• Chlorencoelia versiformis R
• Chlorociboria aeruginosa (Zieleniak grynszpanowy) R
• Choiromyces venosus R
• Chroogomphus helveticus (Klejek alpejski) E
• Chrysomphalina chrysophylla E
• Clavaria acuta R
• Clavaria argillacea R
• Clavaria fumosa (Goździeniec przydymiony) E
• Clavaria purpurea (Goździeniec purpurowy) E
• Clavaria zollingeri E
• Clavariadelphus ligula (Buławka spłaszczona) V
• Clavariadelphus pistillaris (Buławka pałeczkowata) V
• Clavariadelphus truncatus (Buławka obcięta) E
• Clavicorona pyxidata (Świecznica rozgałęziona) V
• Clavulicium macounii E
• Clavulinopsis corniculata R
• Clavulinopsis laeticolor I
• Climacocystis borealis (Gąbkowiec północny) R
• Climacodon septentrionalis (Zębniczek północny) R
• Clitocybe agrestis R
• Clitocybe hydrogramma R
• Clitocybe paropsis E
• Clitocybe pruinosa (Lejkówka oszroniona) R
• Clitocybe subcordispora E
• Clitocybula lacerata V
• Colacogloea peniophorae I
• Coltricia cinnamomea I
• Conferticium ochraceum R
• Coniophora olivacea R
• Conocybe ambigua E
• Conohypha albocremea V
• Coprinus bisporus (Czernidłak dwuzarodnikowy) E
• Coprinus congregatus (Czernidłak kępkowy) E
• Coprinus flocculosus R
• Coprinus hiascens R
• Coprinus narcoticus E
• Coprinus niveus R
• Coprinus patouillardii R
• Coprinus picaceus V
• Coprinus sterquilinus E
• Cordyceps capitata R
• Cordyceps longisegmentis R
• Cordyceps militaris (Maczużnik bojowy) R
• Coriolopsis gallica R
• Cortinarius acutus R
• Cortinarius alnetorum E
• Cortinarius anthracinus (Zasłonak krwistoczerwony) V
• Cortinarius armeniacus (Zasłonak morelowy) V
• Cortinarius aurantioturbinatus V
• Cortinarius aureofulvus E
• Cortinarius balaustinus E
• Cortinarius balteatocumatilis (Zasłonak modrordzawy) E
• Cortinarius bataillei E
• Cortinarius biformis V
• Cortinarius bivelus V
• Cortinarius bulbosus Ex
• Cortinarius cagei V
• Cortinarius casimiri R
• Cortinarius claricolor V
• Cortinarius croceus (Zasłonak szafranowy) R
• Cortinarius cyanites V
• Cortinarius dilutus E
• Cortinarius eburneus R
• Cortinarius fulmineus V
• Cortinarius fulvescens E
• Cortinarius incisus V
• Cortinarius ionophyllus V
• Cortinarius limonius (Zasłonak cytrynowożółty) V
• Cortinarius lucorum V
• Cortinarius malachius R
• Cortinarius melanotus E
• Cortinarius melleopallens E
• Cortinarius multiformis R
• Cortinarius opimus E
• Cortinarius orellanus R
• Cortinarius porphyropus E
• Cortinarius privignoides E
• Cortinarius rigens E
• Cortinarius rubricosus E
• Cortinarius rufo-olivaceus E
• Cortinarius saniosus R
• Cortinarius saturninus V
• Cortinarius spadiceus E
• Cortinarius stemmatus E
• Cortinarius tabularis E
• Cortinarius triformis E
• Cortinarius triumphans (Zasłonak żółtozłoty) E
• Cortinarius umbrinolens E
• Cortinarius uraceus R
• Cortinarius violaceus (Zasłonak fioletowy) V
• Cotylidia pannosa E
• Cotylidia undulata E
• Craterocolla cerasi E
• Crepidotus applanatus (Ciżmówka płaska) R
• Crepidotus luteolus V
• Cristinia helvetica E
• Crustoderma dryinum E
• Crustomyces subabruptus E
• Cudonia circinans V
• Cyathus stercoreus (Kubek gnojowy) E
• Cyphellostereum laeve E
• Cystoderma cinnabarinum (Ziarnóweczka cynobrowa) R
• Cystoderma granulosum (Ziarnówka gruzełkowata) I
• Cytidia salicina E
• Dacrymyces capitatus V
• Dacrymyces chrysocomus R
• Dacrymyces chrysospermus V
• Dacrymyces estonicus V
• Dacrymyces microsporus I
• Dacrymyces ovisporus E
• Dacrymyces suecicus V
• Dacrymyces tortus E
• Dacrymyces variisporus E
• Dacryobolus karstenii E
• Dacryobolus sudans E
• Dacryonaema rufum I
• Daedaleopsis tricolor (Gmatwica trójbarwna) R
• Datronia stereoides E
• Dendrocollybia racemosa (Pieniążek rozgałęzionotrzonowy) E
• Dendrothele acerina R
• Dendrothele alliacea R
• Dendrothele commixta E
• Dendrothele dryina Ex
• Dendrothele macrospora Ex
• Dentipellis fragilis R
• Dentipratulum bialoviesense E
• Dichomitus albidofuscus E
• Dichomitus campestris V
• Dichomitus squalens V
• Diplomitoporus crustulinus E
• Diplomitoporus flavescens R
• Discina ancilis R
• Disciotis venosa (Krążkówka żyłkowana) R
• Disciseda bovista E
• Disciseda candida E
• Ditiola peziziformis (Łzawniczka kustrzebkowata) E
• Ditiola radicata E
• Eichleriella alliciens Ex
• Eichleriella deglubens E
• Eichleriella leucophaea Ex
• Elaphomyces anthracinus E
• Elaphomyces cyanosporus E
• Elaphomyces leveillei V
• Elaphomyces maculatus V
• Elaphomyces muricatus E
• Elaphomyces papillatus E
• Entoloma asprellum R
• Entoloma atromarginatum E
• Entoloma bloxamii E
• Entoloma byssisedum R
• Entoloma chalybaeum R
• Entoloma clandestinum E
• Entoloma elodes R
• Entoloma euchroum R
• Entoloma excentricum R
• Entoloma griseocyaneum E
• Entoloma juncinum R
• Entoloma lampropus V
• Entoloma mougeotii (Dzwonkówka popielatofioletowa) V
• Entoloma papillatum V
• Entoloma placidum E
• Entoloma platyphylloides V
• Entoloma pleopodium (Dzwonkówka cytrynowa) R
• Entoloma prunuloides E
• Entoloma pseudoturbidum E
• Entoloma rhodocalyx R
• Entoloma rhombisporum E
• Entoloma serrulatum (Dzonkówka czarniawa) R
• Entoloma sinuatum (Dzwonkówka trująca) I
• Entoloma strigosissimum E
• Entoloma turbidum E
• Eocronartium muscicola E
• Epithele typhae E
• Erythricium laetum E
• Exidia badioumbrina Ex
• Exidia cartilaginea (Kisielnica dwubarwna) E
• Exidia nucleata V
• Exidia recisa V
• Exidia repanda E
• Exidia thuretiana R
• Exidia truncata (Kisielnica trzoneczkowa) R
• Exidia umbrinella Ex
• Exidia villosa E
• Exidiopsis effusa E
• Faerberia carbonaria (Szaroblaszek zgliszczowy) R
• Fayodia maura (Śluzopępka węglolubna) I
• Fistulina hepatica (Ozorek dębowy) R
• Flammulaster carpophilus R
• Flaviporus citrinellus E
• Fomitopsis rosea (Pniarek różowy) E
• Galerina ampullaceocystis E
• Galerina badipes E
• Galerina jaapii E
• Galerina nana R
• Galerina paludosa R
• Galerina sphagnorum R
• Galerina stylifera R
• Galerina triscopa (Hełmówka pniakowa) R
• Ganoderma carnosum (Lakownica brązowoczarna) V
• Ganoderma lucidum (Lakownica żółtawa) R
• Ganoderma pfeifferi (Lakownica czerwonawa) R
• Ganoderma resinaceum (Lakownica jasnomiąższowa) R
• Gastrosporium simplex E
• Gautieria morchelliformis Ex
• Geastrum berkeleyi Ex
• Geastrum campestre E
• Geastrum corollinum (Gwiazdosz brodawkowy) E
• Geastrum coronatum (Gwiazdosz koronowaty) V
• Geastrum elegans E
• Geastrum fimbriatum (Gwiazdosz frędzelkowany) R
• Geastrum floriforme E
• Geastrum fornicatum (Gwiazdosz wzniesiony) E
• Geastrum hungaricum E
• Geastrum minimum E
• Geastrum pectinatum (Gwiazdosz długoszyjkowy) V
• Geastrum quadrifidum (Gwiazdosz czteropromienny) E
• Geastrum rufescens (Gwiazdosz rudawy) E
• Geastrum saccatum E
• Geastrum schmidelli E
• Geastrum striatum (Gwiazdosz prążkowany) E
• Geastrum triplex (Gwiazdosz potrójny) E
• Genea fragrans R
• Genea lespiaultii R
• Genea verrucosa R
• Geoglossum atropurpureum R
• Geoglossum fallax R
• Geoglossum glabrum R
• Geoglossum glutinosum R
• Geopora arenicola R
• Gerronema albidum R
• Gerronema strombodes R
• Gloeocystidiellum convolvens E
• Gloeocystidiellum karstenii E
• Gloeocystidiellum leucoxanthum E
• Gloeocystidiellum luridum E
• Gloeophyllum trabeum R
• Gloeoporus dichrous E
• Gloeoporus pannocinctus E
• Gloiodon strigosus (Lepkoząb brązowy) Ex
• Gomphidius glutinosus (Klejówka świerkowa) R
• Gomphidius maculatus (Klejówka plamista) R
• Gomphidius roseus (Klejówka różowa) R
• Gomphus clavatus (Siatkoblaszek maczugowaty) E
• Grifola frondosa (Żagwica listkowata) V
• Guepinia helvelloides (Płomykowiec galaretowaty) R
• Guepiniopsis buccina E
• Gymnopilus flavus E
• Gymnopilus picreus E
• Gymnopilus stabilis E
• Gymnopus ocior (Łysostopek bursztynowy) E
• Gymnopus putillus E
• Gyrodon lividus (Lejkoporek olszowy) R
• Gyromitra gigas (Piestrzenica olbrzymia) V
• Gyromitra infula (Piestrzenica infułowata) V
• Gyromitra sphaerospora V
• Gyrophanopsis polonensis R
• Gyroporus castaneus (Piaskowiec kasztanowaty) R
• Gyroporus cyanescens (Piaskowiec modrzak) R
• Hapalopilus croceus (Miękusz szafranowy) E
• Hapalopilus salmonicolor E
• Hebeloma pumilum R
• Hebeloma pusillum R
• Hebeloma radicosum (Włośnianka korzeniasta) I
• Helicogloea farinacea E
• Helicogloea graminicola Ex
• Helvella ephippium R
• Helvella lacunosa (Piestrzyca zatokowata) R
• Helvella queletii R
• Helvella silvicola E
• Hemimycena crispata E
• Hemimycena cyphelloides R
• Hemimycena delectabilis V
• Hericium cirrhatum (Kolczatek strzępiasty) V
• Hericium coralloides (Soplówka gałęzista) V
• Hericium erinaceum (Soplówka jeżowata) E
• Hericium flagellum (Soplówka jodłowa) E
• Hohenbuehelia fluxilis R
• Hohenbuehelia longipes E
• Hohenbuehelia petaloides (Bocznianka brązowawa) V
• Hohenbuehelia reniformis E
• Hydnangium carneum E
• Hydnangium neuhoffii Ex
• Hydnellum aurantiacum E
• Hydnellum auratile E
• Hydnellum caeruleum (Kolczakówka niebieskawa) E
• Hydnellum compactum (Kolczakówka żółtobrązowa) E
• Hydnellum concrescens (Kolczakówka strefowana) E
• Hydnellum ferrugineum (Kolczakówka kasztanowata) E
• Hydnellum geogenium E
• Hydnellum peckii (Kolczakówka piekąca) E
• Hydnellum scrobiculatum (Kolczakówka dołkowana) Ex
• Hydnellum suaveolens (Kolczakówka wonna) E
• Hydnobolites cerebriformis R
• Hydnopolyporus fimbriatus E
• Hydnotrya michaelis R
• Hydnotryopsis suevica R
• Hydropus atramentosus E
• Hydropus marginella E
• Hydropus subalpinus (Mokronóżka bukowa) R
• Hygrocybe aurantiosplendens E
• Hygrocybe calyptriformis (Wilgotnica czepeczkowata) V
• Hygrocybe cantharellus V
• Hygrocybe ceracea Ex
• Hygrocybe chlorophana (Wilgotnica żółknąca) R
• Hygrocybe coccinea (Wilgotnica szkarłatna) R
• Hygrocybe coccineocrenata V
• Hygrocybe ingrata E
• Hygrocybe insipida E
• Hygrocybe intermedia E
• Hygrocybe irrigata V
• Hygrocybe lacmus V
• Hygrocybe laeta (Wilgotnica jasna) V
• Hygrocybe mucronella E
• Hygrocybe nitrata V
• Hygrocybe ovina E
• Hygrocybe parvula E
• Hygrocybe perplexa (Wilgotnica ceglasta) E
• Hygrocybe persistens (Wilgotnica ostrostożkowata) R
• Hygrocybe pratensis (Wilgotnica łąkowa) R
• Hygrocybe psittacina (Wilgotnica papuzia) R
• Hygrocybe punicea (Wilgotnica karminowa) R
• Hygrocybe quieta R
• Hygrocybe reidii E
• Hygrocybe spadicea Ex
• Hygrocybe vitellina E
• Hygrophoropsis pallida (Lisówka jasna) R
• Hygrophorus discoxanthus (Wodnicha tarczowata) R
• Hygrophorus gliocyclus (Wodnicha grubopierścieniowa) V
• Hygrophorus hyacinthinus E
• Hygrophorus hypothejus (Wodnicha późna) I
• Hygrophorus poetarum R
• Hygrophorus pudorinus (Wodnicha pomarańczowa) R
• Hygrophorus russocoriaceus R
• Hygrophorus russula R
• Hymenochaete cinnamomea E
• Hymenochaete corrugata E
• Hymenochaete cruenta V
• Hymenochaete fuliginosa E
• Hymenochaete tabacina (Szczeciniak żółtobrzegi) R
• Hymenogaster olivaceus E
• Hyphoderma obtusiforme I
• Hyphodermella corrugata Ex
• Hyphodontia latitans E
• Hypholoma elongatum (Łysiczka torfowiskowa) R
• Hypholoma ericaeoides E
• Hypholoma ericaeum E
• Hypholoma laeticolor I
• Hypholoma myosotis V
• Hypholoma polytrichi R
• Hypholoma subericaeum R
• Hypholoma udum R
• Hypochnella violacea Ex
• Hypochnicium cymosum I
• Hypsizygus ulmarius (Bokownik wiązowy) V
• Hysterangium hessei Ex
• Hysterangium separabile E
• Inocybe abjecta R
• Inocybe acuta (Strzępiak ostry) R
• Inocybe calamistrata V
• Inocybe calospora V
• Inocybe glabripes E
• Inocybe grammata V
• Inocybe griseolilacina R
• Inocybe haemacta R
• Inocybe hystrix V
• Inocybe jacobi E
• Inocybe paludinella E
• Inocybe phaeodisca V
• Inocybe putilla E
• Inocybe squamata R
• Inocybe xanthomelas E
• Inonotus cuticularis R
• Inonotus dryadeus V
• Inonotus dryophilus V
• Inonotus hastifer I
• Inonotus hispidus (Błyskoporek szczotkowaty) R
• Inonotus leporinus E
• Inonotus obliquus (Błyskoporek podkorowy) R
• Inonotus rheades V
• Inonotus triqueter V
• Irpex lacteus R
• Irpex luteoalbus R
• Irpex nitidus R
• Irpicodon pendulus E
• Ischnoderma benzoinum (Smolucha świerkowa) V
• Ischnoderma resinosum (Smolucha bukowa) V
• Junghuhnia collabens E
• Junghuhnia lacera V
• Kavinia alboviridis E
• Kavinia himantia E
• Laccaria maritima E
• Lactarius acerrimus R
• Lactarius acris R
• Lactarius albocarneus R
• Lactarius chrysorrheus (Mleczaj złocisty) R
• Lactarius controversus (Mleczaj różowoblaszkowy) E
• Lactarius flavidus V
• Lactarius hysginus V
• Lactarius insulsus E
• Lactarius lacunarum E
• Lactarius lilacinus R
• Lactarius picinus (Mleczaj ciemny) R
• Lactarius repraesentaneus E
• Lactarius resimus E
• Lactarius sanguifluus (Mleczaj czerwieniejący) V
• Lactarius sphagneti E
• Lactarius spinosulus V
• Lactarius trivialis R
• Lactarius violascens E
• Lactarius zonarioides E
• Laeticorticium polygonioides E
• Laricifomes officinalis (Modrzewnik lekarski) E
• Leccinum niveum V
• Leccinum roseofractum V
• Leccinum rotundifoliae E
• Leccinum tesselatum R
• Leccinum vulpinum R
• Lentaria albovinacea Ex
• Lentaria byssiseda I
• Lentinellus flabelliformis E
• Lentinellus omphalodes E
• Lentinellus ursinus (Twardówka filcowata) V
• Lentinellus vulpinus E
• Lentinus cyathiformis E
• Lentinus strigosus V
• Lentinus tigrinus (Twardziak tygrysi) R
• Lentinus torulosus R
• Lepiota alba V
• Lepiota brunneoincarnata (Czubajeczka brązowoczerwonawa) V
• Lepiota echinacea V
• Lepiota echinella E
• Lepiota erminea Ex
• Lepiota grangei E
• Lepiota griseovirens E
• Lepiota langei E
• Lepiota lilacea Ex
• Lepiota parvannulata Ex
• Lepiota pseudofelina E
• Lepiota tomentella E
• Lepista carpatica V
• Leptoporus mollis E
• Leucocortinarius bulbiger R
• Leucopaxillus paradoxus E
• Leucopaxillus salmonifolius E
• Limacella delicata V
• Limacella guttata V
• Litschauerella clematitis E
• Lobulicium occultum E
• Lopharia crassa Ex
• Lopharia spadicea R
• Lycoperdon caudatum (Purchawka ogonkowa) V
• Lycoperdon decipiens E
• Lycoperdon echinatum (Purchawka jeżowata) R
• Lycoperdon ericaeum E
• Lycoperdon mammiforme (Purchawka łatkowata) V
• Lycoperdon marginatum E
• Lycoperdon norvegicum (Purchawka norweska) I
• Lyophyllum deliberatum E
• Lyophyllum mephiticum E
• Lyophyllum striaepileum E
• Lyophyllum transforme E
• Macrotyphula fistulosa (Buławniczka rurkowata) R
• Macrotyphula juncea (Buławniczka sitowata) R
• Marasmius limosus E
• Marasmius setosus (Twardzioszek bukowy) V
• Melanoleuca strictipes R
• Melanophyllum eyrei E
• Melanophyllum haematospermum (Ciemnoblaszek krwistozarodnikowy) R
• Melanotus phillipsii E
• Meruliopsis taxicola R
• Microglossum olivaceum V
• Microglossum viride V
• Micromphale foetidum R
• Microstoma protracta (Czareczka długotrzonkowa) R
• Mitrophora semilibera (Mitrówka półwolna) R
• Mitrula paludosa (Mitróweczka błotna) V
• Montagnea radiosa E
• Morchella conica (Smardz stożkowaty) R
• Morchella esculenta (Smardz jadalny) R
• Mucronella calva E
• Mycena aciculata E
• Mycena adonis R
• Mycena adscendens E
• Mycena atroalba R
• Mycena aurantiomarginata (Grzybówka pomarańczowoostrzowa) V
• Mycena belliae E
• Mycena capillaripes (Grzybówka rurkowatotrzonowa) V
• Mycena chlorantha V
• Mycena clavularis R
• Mycena concolor E
• Mycena crocata (Grzybówka szafranowa) R
• Mycena cyanophos V
• Mycena flavescens R
• Mycena latifolia E
• Mycena leptophylla R
• Mycena megaspora V
• Mycena minutula V
• Mycena olivaceomarginata R
• Mycena pelianthina (Grzybówka gołębia) I
• Mycena pterigena V
• Mycena purpureofusca V
• Mycena renati (Grzybówka złototrzonowa) V
• Mycena strobilicola R
• Mycena supina E
• Mycena urania E
• Mycena xantholeuca E
• Mycenella lasiosperma E
• Mycoacia aurea E
• Mycoacia fuscoatra E
• Mycoacia uda V
• Mycocalia denudata E
• Mycoleptodonoides pusilla Ex
• Myriostoma coliforme (Gwiazda wieloporowa) E
• Naohidea sebacea E
• Nidularia deformis R
• Omphaliaster asterosporus E
• Omphalina epichysium V
• Omphalina ericetorum R
• Omphalina oniscus E
• Omphalina philonotis E
• Omphalina postii V
• Omphalina subhepatica Ex
• Onnia tomentosa (Szczeciniak filcowaty) V
• Onygena corvina R
• Onygena equina R
• Ossicaulis lignatilis (Lejkownica nadrzewna) V
• Osteina obducta (Żagiewnik kościsty) E
• Oudemansiella melanotricha E
• Oxyporus corticola R
• Oxyporus obducens R
• Pachyploeus citrinus (Zielonek cytrynowy) R
• Pachyploeus melanoxanthus (Zielonek kolczastozarodnikowy) R
• Panaeolus fimiputris R
• Panaeolus papilionaceus R
• Panellus ringens E
• Panellus violaceofulvus R
• Parmastomyces mollissimus V
• Paxillus filamentosus (Krowiak olszowy) R
• Peniophora lilacea E
• Peniophora piceae E
• Peniophora pithya E
• Perenniporia medulla-panis V
• Perenniporia subacida V
• Peziza ammophila R
• Peziza saniosa (Kustrzebka czarnofioletowa) R
• Phaeocollybia christinae V
• Phaeolepiota aurea (Aksamitka złota) R
• Phaeomarasmius erinaceus (Ciemnotwardnik okazały) R
• Phaeomarasmius rimulincola E
• Phaeotellus acerosus V
• Phallogaster saccatus E
• Phallus duplicatus (Sromotnik woalkowy) E
• Phanerochaete jose-ferreirae I
• Phellinus chrysoloma V
• Phellinus ferreus I
• Phellinus ferrugineofuscus (Czyreń ciemnordzawy) E
• Phellinus laevigatus (Czyreń gładki) V
• Phellinus lundellii E
• Phellinus nigricans I
• Phellinus nigrolimitatus (Czyreń czarnoliniowy) E
• Phellinus pini (Czyreń sosnowy) R
• Phellinus populicola E
• Phellinus torulosus (Czyreń kosmaty) E
• Phellinus tremulae (Czyreń osikowy) E
• Phellinus viticola E
• Phellodon confluens Ex
• Phellodon connatus E
• Phellodon niger V
• Phellodon tomentosus E
• Phlebia albida Ex
• Phlebia bresadolae Ex
• Phlebia chrysocreas E
• Phlebia deflectens E
• Phlebia lilascens E
• Phlebia livida E
• Phlebia mellea (Żylak wielobarwny) E
• Phlebia rufa R
• Phlebia serialis E
• Phlebia subochracea Ex
• Phlebia subserialis E
• Phlebiopsis ravenelii E
• Phleogena faginea (Suchogłówka korowa) E
• Pholiota adiposa R
• Pholiota albocrenulata (Łuskwiak karbowany) E
• Pholiota conissans E
• Pholiota henningsii E
• Pholiota heteroclita E
• Pholiota squarrosoides E
• Pholiota tuberculosa V
• Phylloporus pelletieri (Poroblaszek żółtoczerwony) R
• Phyllotopsis nidulans (Boczniaczek pomarańczowożółty) V
• Physisporinus vitreus R
• Pisolithus arrhizus (Purchatnica piaskowa) R
• Platygloea effusa Ex
• Platygloea fimetaria Ex
• Plectania melastoma (Kustrzebeczka czarna) R
• Pleurocybella porrigens (Bokówka biała) V
• Pleurotus calypatrus (Boczniak topolowy) E
• Pleurotus cornucopiae V
• Pleurotus pulmonarius (Boczniak łyżkowaty) V
• Plicaturopsis crispa (Fałdówka kędzierzawa) R
• Pluteus aurantiorugosus (Drobnołuszczak pomarańczowoczerwony) E
• Pluteus ephebeus R
• Pluteus godeyi I
• Pluteus petasatus (Drobnołuszczak trocinowy) R
• Pluteus phlebophorus (Drobnołuszczak pomarszczony) R
• Pluteus plautus I
• Pluteus pseudorobertii E
• Pluteus pusillulus E
• Podofomes trogii E
• Podosordaria tulasnei R
• Polyporus alveolaris (Żagiew wielkopora) E
• Polyporus melanopus E
• Polyporus rhizophilus E
• Polyporus tuberaster R
• Polyporus umbellatus (Żagiew wielogłowa) V
• Poria lindbladii R
• Poronia punctata E
• Porphyrellus porphyrosporus (Grzybiec purpurowozarodnikowy) R
• Porpoloma pes-caprae E
• Postia balsamea E
• Postia floriformis V
• Postia guttulata E
• Postia lowei E
• Postia placenta E
• Postia ptychogaster (Drobnoporek sproszkowany) R
• Postia sericeomollis V
• Postia undosa E
• Protohydnum fasciculare Ex
• Protohydnum piceicola E
• Psathyrella ammophila E
• Psathyrella atrolaminata E )
• Psathyrella bifrons (Kruchawczka białoostrzowa) Ex
• Psathyrella canoceps E
• Psathyrella caput-medusae V
• Psathyrella corrugis (Kruchaweczka wysmukła) R
• Psathyrella frustulenta E
• Psathyrella longicauda E
• Psathyrella microrhiza R
• Psathyrella noli-tangere R
• Psathyrella populina E
• Pseudoboletus parasiticus (Podgrzybek tęgoskórowy) R
• Pseudomerulius aureus (Stroczniczek złotawy) R
• Pseudoomphalina kalchbrenneri E
• Psilocybe coprophila (Łysiczka odchodowa) R
• Psilocybe merdaria R
• Psilocybe montana (Łysiczka czarnobrązowa) R
• Psilocybe paupera E
• Psilocybe phyllogena R
• Psilocybe subviscida I
• Psilocybe tenax E
• Psilocybe turficola E
• Pterula subulata (Piórniczka rozgałęziona) V
• Ptychoverpa bohemica (Smardzówka czeska) V
• Punctularia strigosozonata E
• Pycnoporellus alboluteus (Pomarańczowiec bladożółty) E
• Pycnoporellus fulgens V
• Pycnoporus cinnabarinus (Gęstoporek cynobrowy) R
• Radulodon aneirinus E
• Ramaria aurea E
• Ramaria botrytis (Koralówka czerwonowierzchołkowata) E
• Ramaria flava (Koralówka żółta) R
• Ramaria formosa R
• Ramaria gracilis E
• Ramaria obtusissima E
• Ramaricium albo-ochraceum Ex
• Ramariopsis kunzei E
• Resinicium pinicola E
• Resupinatus vetlinianus E
• Rhodocollybia fodiens E
• Rhodocollybia prolixa V
• Rhodocybe caelata E
• Rhodocybe fallax E
• Rhodocybe nitellina R
• Rhodocybe obscura E
• Rhodocybe popinalis V
• Rhodotus palmatus (Żyłkowiec różowawy) E
• Rigidoporus crocatus E
• Russula alnetorum (Gołąbek olszowy) V
• Russula alutacea (Gołąbek cukrówka) E
• Russula amoenicolor (Gołąbek pięknobarwny) R
• Russula amoenolens (Gołąbek przyjemny) R
• Russula caerulea (Gołąbek błękitny) R
• Russula chloroides (Gołąbek wąskoblaszkowy) I
• Russula curtipes R
• Russula emeticicolor E
• Russula gracillima E
• Russula intermedia Ex
• Russula livescens I
• Russula pelargonia E
• Russula pungens E
• Russula rhodopoda (Gołąbek czerwononogi) R
• Russula violeipes (Gołąbek fioletowonogi) V
• Sarcodon glaucopus Ex
• Sarcodon imbricatus (Sarniak dachówkowaty) V
• Sarcodontia crocea (Kolcówka jabłoniowa) R
• Sarcoscypha coccinea (Czarka szkarłatna) I
• Sarcosoma globosum E
• Sarcosphaera coronaria (Koronica ozdobna) V
• Scleroderma bovista E
• Scleroderma cepa E
• Scotomyces subviolaceus E
• Scutiger oregonensis E
• Scytinostroma galactinum Ex
• Scytinostroma odoratum Ex
• Sebacina calcea V
• Sebacina dimitica E
• Septobasidium carestianum Ex
• Septobasidium fuscoviolaceum Ex
• Serpula himantioides (Stroczek leśny) R
• Sistotrema alboluteum E
• Sistotrema confluens E
• Skeletocutis alutacea E
• Skeletocutis lenis V
• Skeletocutis odora V
• Skeletocutis stellae V
• Skeletocutis subincarnata V
• Sparassis crispa (Siedzuń sosnowy) R
• Sparassis laminosa (Siedzuń dębowy) V
• Spathularia flavida E
• Spongipellis delectans E
• Spongipellis spumeus E
• Steccherinum fimbriatum R
• Stereum ostrea E
• Strobilomyces strobilaceus (Szyszkowiec łuskowaty) R
• Stropharia albonitens V
• Stropharia hornemannii (Łysiczka okazała) R
• Stropharia luteonitens E
• Stropharia melanosperma E
• Stropharia pseudocyanea (Łysiczka zielononiebieska) R
• Stropharia squamosa (Łysiczka łuskowata) I
• Stypella grilletii E
• Stypella subgelatinosa I
• Stypella subhyalina E
• Stypella vermiformis E
• Subulicium lautum E
• Suillosporium cystidiatum I
• Suillus cavipes (Borowiczak dęty) R
• Suillus flavidus (Maślak błotny) E
• Suillus placidus (Maślak wejmutkowy) R
• Suillus plorans E
• Suillus sibiricus E
• Suillus tridentinus (Maślak trydencki) E
• Tephrocybe murina E
• Tephrocybe palustris (Popielatek torfowiskowy) V
• Tephrocybe putida E
• Tephrocybe rancida V
• Terana caerulea Ex
• Thanatephorus fusisporus E
• Thanatephorus ochraceus I
• Thanatephorus sterigmaticus E
• Thanatephorus terrigenus Ex
• Thelephora anthocephala (Chropiatka kwiatowata) V
• Thelephora caryophyllea (Chropiatka lejkowata) V
• Thelephora penicillata V
• Trametes cervina (Wrośniak płowy) E
• Trametes pubescens (Wrośniak miękkowłosy) R
• Tremella foliacea (Trzęsak listkowaty) I
• Tremella globispora E
• Tremella indecorata Ex
• Tremella moriformis E
• Tremella mycetophiloides I
• Tremella simplex E
• Tremella virescens Ex
• Trichaptum pergamenum (Niszczyk liściastodrzewny) R
• Trichaster melanocephalus E
• Trichoglossum hirsutum (Włosojęzyk szorstki) E
• Tricholoma acerbum E
• Tricholoma aurantium R
• Tricholoma colossus (Gąska wielka) E
• Tricholoma columbetta (Gąska gołębia) R
• Tricholoma equestre (Gąska zielonka) I
• Tricholoma focale E
• Tricholoma fucatum Ex
• Tricholoma luridum Ex
• Tricholoma orirubens V
• Tricholoma pessundatum R
• Tricholoma populinum (Gąska topolowa) V
• Tricholoma sejunctum (Gąska zielonożółta) R
• Tricholoma squarrulosum I
• Tricholomopsis decora (Rycerzyk oliwkowożółty) R
• Tubaria confragosa (Trąbka opierścieniona) E
• Tuber aestivum (Trufla letnia) Ex
• Tuber albidum R
• Tuber dryophilum R
• Tuber maculatum R
• Tuber nitidum I
• Tuber rapeodorum V
• Tubulicrinis borealis E
• Tulasnella hyalina E
• Tulostoma brumale R
• Tulostoma fimbriatum (Berłóweczka frędzelkowana) V
• Tulostoma kotlabae E
• Tulostoma melanocyclum E
• Tulostoma squamosum (Berłóweczka łuskowata) E
• Tylospora fibrillosa E
• Typhula ishikariensis R
• Typhula quisquiliaris R
• Urnula craterium R
• Veluticeps abietina R
• Veluticeps ambigua E
• Verpa conica (Naparstniczka stożkowata) R
• Vibrissea truncorum (Włosóweczka nadrzewna) R
• Volvariella bombycina (Pochwiak jedwabnikowy) R
• Volvariella hypopithys R
• Volvariella media E
• Volvariella murinella R
• Volvariella pusilla (Pochwiak karłowaty) V
• Volvariella taylori (Pochwiak brązowopochwowy) R
• Volvariella volvacea (Pochwiak wielkopochwowy) V
• Xenasmatella ardosiaca I
• Xerula pudens R
• Xylobolus frustulatus (Drewnowiec popękany) V