Grzyby-Start
Ceny trufli są w tym roku kosmiczne
Nadesłał wacław   
sobota, 17 luty 2007
Trufle to przysmak smakoszy i najdroższe grzyby na świecie. W tym roku cena tych czarnych brylantów jest jednak rekordowa. Na rozpoczętych właśnie w Lalbenque we Francji targach za kilogram tego przysmaku trzeba zapłacić... 1000 euro (4 tys. zł)! Mimo to kupcy lgną tam z całego świata.             Według znawców, najdoskonalsze są trufle z Perigord - zwane czarnymi brylantami. Cenione są również te z Prowansji i z Włoch. Kupcy płacą za nie od 600 do 1000 euro za kilogram (2400-4000 zł). Potem grzyby lądują w najdroższych i najlepszych restauracjach na świecie.
W Polsce też można na nie trafić. Spotyka się go w Borach Tucholskich i na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Trzeba być jednak nie lada znawcą, żeby grzyb odkryć, ponieważ rośnie on pod ziemią. Do jego poszukiwań używa się specjalnie tresowanych świń i psów. Chociaż na te ostatnie trzeba uważać, gdyż świnie tak uwielbiają ten przysmak, że nie są w stanie powstrzymać się przed ich zjedzeniem.
Wysoka cena trufli sprawia, że ich zbiór kontrolowany jest przez prawo. We Włoszech zbieracze trufli muszą mieć specjalne pozwolenie. A właściciele terenów, na których prowadzone są poszukiwania, mają prawo wylegitymować każdego zbieracza. A jeśli nie posiada on pozwolenia, może wylądować w areszcie.
Trufli używa się do wielu dań - przede wszystkim sosów. Ale smakosze pod niebiosa wychwalają omlet z drobno posiekanymi grzybami. Mają jedyny w swoim rodzaju intensywny aromat.
Trufle miały też słynnych fanów. Najbardziej znanymi byli Beatlesi. Po uczcie w londyńskim hotelu Savoy wpadli w taką euforię, że poświęcili im piosenkę z tzw. Białego Albumu - "Savoy Truffle".
Źródło "Dziennik"

komentarze

22 Marca 2019
Piątek
Imieniny obchodzą:
Bazylissa, Bogusław,
Godzisław,
Katarzyna,
Kazimierz, Paweł
Do końca roku zostało 285 dni.
Grzybland Na Facebooku
Konkursy
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?
Nie masz konta? Załóż je sobie
Kiedy na grzyby

showMoon()
Gościmy
Aktualnie jest 238 gości online