Grzyby-Start arrow Amatorska uprawa grzybów arrow Łuskwiak nameko-Pholita nameko
Łuskwiak nameko-Pholita nameko
Łuskwiak nameko
Pholita nameko
 
Instrukcję opracowano: Farma Grzybów "Gałązki Małe "
Konsultacje: Dr hab. Marek Siwulski

W Japonii należy , obok shiitake i enoki-take do najpopularniejszych grzybów uprawnych .Uprawiany jest również w Chinach i Korei. Gatunek ten występuje w warunkach naturalnych na terenie północnej Japonii, a także w zimniejszych rejonach Chin .Spotykany jest na drewnie obumarłych dębów i buków .Owocniki są niezbyt duże, o kapeluszu 2-7cm,osadzonym na centralnie umieszczonym trzonie o długości 4-8 cm,. Kapelusz lekko wypukły lub płaski, ma barwę miodowo brązową . U starszych owocników kapelusze wywijają się ku górze się ku górze , a ich brzeg jest pofalowany. Powierzchnia kapelusza jest błyszcząca i lepka podobnie jak u maślaków. Blaszki są początkowo żółtawe i brązowieją z wiekiem. Owocniki występują kępami, które czasami mogą pokrywać całą powierzchnie dostępną do owocowania. Łuskwiaka można uprawiać na drewnie prawie wszystkich drzew liściastych Najlepiej jednak do tego celu nadaje się dąb buk i topola . Łuskwiak nameko jest grzybem doskonale nadającym się do uprawy na trocinach .Sposób jej zakładania jest taki sam jak innych grzybów.

 

Dr hab. Marek Siwulski

Zakładamy domową uprawę Łuskwiaka nameko ( nameko )

Do domowej uprawy eryngii przeznaczone jest podłoże całkowicie zainkubowane i dojrzałe. Poniższe fotografie przedstawiają kostki przeznaczone do uprawy amatorskiej.

1 KROK: Wiązanie owocników 7-10 dni

Rozcinamy worek na wysokości górnego zgrzewu worka, na około 1/2 szerkości worka, tak jak na poniższej fotografii. Miejsce nacięcia worka , na fotografii zaznaczono czerwoną przerywaną kreską . W tym okresie kostka powinna znajdować się w stosunkowo niskiej temperaturze około 10-13 C i w bardzo wysokiej wilgotności około 98-100 % . W domowych warunkach, aby utrzymać taką wilgotność należy przez nacięcie w worku spryskiwać powierzchnię substratu 2 - 3 razy dziennie. W tym czasie kostka wymaga również przez około 8-10 godzin światła około 250-500 luksów ( wystarczająca ilość światła w pomieszczeniach z oknem) Po około 7-10 dniach na powierzchni substratu pojawią się zawiązki grzybów. Początkowo przypominają małe pomarańczowo-brązowe kuleczki.

W tym czasie rozcinamy worek na całej szerokości.

2 KROK: Owocowanie 5-8 dni

Dorastanie owocników może odbywać się w temperaturze 13-19 C i przy wysokiej wilgotności 90-95 % . W tym czasie spryskujemy wodą powierzchnie substratu i owocniki 2-4 razy dziennie .W przypadku pojawienia się owocników na bocznych powierzchniach kostki , które w trakcie wzrostu zaczynają rozpychać folię ,nacinamy powierzchnie worka uwalniając w ten sposób grzyby, lub usuwamy całkowicie worek . Po całkowitym usunięciu worka kostkę umieszczamy na talerzu i przykrywamy większą torbą foliową. Torbę foliową zdejmujemy 2-3 razy dziennie na 5-10 min i spryskujemy kostkę wodą oraz wewnętrzną powierzchnie torby. Zwykle owocniki osiągają maksymalne rozmiary po około 5-8 dniach . Po tym okresie możemy przystąpić do zbioru grzybów .

3 KROK: ODPOCZYNEK I UZUPEŁNIANIE WODY 8-10 DNI

Po zebraniu owocników pierwszego rzutu, powierzchnia podłoża pokryta jest warstewką starej żółtej grzybni. Należy ją zdrapać np. grubą igłą, gwoździem, drutem, płytko w wielu miejscach i resztki usunąć przepłukując wodą .Grzybnia w ciągu kilku dni regeneruje się i możemy ją prowokować do wydania następnego rzutu. W tym celu musimy uzupełnić zapas wody w kostce ,można to zrobić wstrzykują powoli wodę większą strzykawką, bądź wbijając lejek w górną powierzchnię kostki i uzupełniać wodę w lejku, która stopniowo jest pochłaniana przez kostkę .Po wystarczającym uzupełnieniu zapasów wody kostka powinna ważyć około 1,8 - 2 kg. Następnie wracamy do początku cyklu uprawy czyli do fazy wiązania owocników pamiętając aby nie dopuścić do zasychania powierzchni grzybni.

Galeria foto - nameko

Forum dyskusyjne 

24 Sierpnia 2019
Sobota
Imieniny obchodzą:
Bartłomiej,
Cieszymir, Jerzy,
Joanna, Malina,
Michalina
Do końca roku zostało 130 dni.
Grzybland Na Facebooku
Konkursy
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?
Nie masz konta? Załóż je sobie
Kiedy na grzyby

showMoon()
Gościmy
Aktualnie jest 268 gości online