Grzyby-Start arrow Atlas grzybów arrow wg.nazw polskich arrow M arrow Maślak żółty
Maślak żółty
 Suillus grevillei
(Klotzsch) Singer 1951

Gromada: grzyby podstawkowe - Basidiomycota
Klasa: pieczarniaki - Agaricomycetes
Rząd: borowikowce - Boletales
Rodzina: maślakowate - Suillaceae
Rodzaj: maślak - Suillus Gray

Kapelusz osiąga średnicę od 40 do 150 mm; u młodych owocników ma kształt półkolisty, stożkowaty, z wiekiem staje się wypukły do rozpostartego, spłaszczonego i wreszcie poduszkowatego; ma kolor żółty, złocistożółty, z odcieniem pomarańczowym, brązowym; skórka gładka, naga i matowa w czasie suszy, a błyszcząca, lepka i bardzo mazista podczas deszczu, trudno oddziela się od miąższu; brzeg u młodych okazów podwiniety, później ostry.

Pory cytrynowożółte, żółte, ciemniejące z wiekiem; po uciśnięciu przebarwiają się na brązowo z rózowym odcieniem; drobne, okrągławe.

Rurki za młodu złocistożółte cytrynowożółte potem brudnożółtobrązowawe, po uciśnięciu przebarwiają się na brązowo lub czerwonobrązowo; przyrośnięte do trzonu, osiągają długość od 6 do 12 mm; u młodych owocników zakryte są od spodu żółtawą osłoną, tworzącą z czasem na trzonie rdzawe zgrubienie; łatwo oddzielają się od miąższu.

Trzon osiąga od 40 do 120 mm wysokości i od 15 do 25 mm grubości; cylindryczny,u podstawy nieco zgrubiały, czasem maczugowaty, pełny; żółty, żółtobrązowawy do czerwonobrązowego, z wąską żółtawą i śluzowatą strefą pierścieniową.

Pierścień:  będący pozostałością po błonie osłonowej ma kolor białawy albo żółtawy; jest dobrze widoczny.

Miąższ żółtawobiaławy, żółtawy, cytrynowożółty w kapeluszu i trzonie, po przekrojeniu przebarwia się na różowawo lub brązowawo; w kapeluszu mięsisty i miękki, natomiast w trzonie twardy i włóknisty; smak i zapach łagodne, przyjemne, grzybowe.

Zarodniki elipsoidalne lub wrzecionowate, gładkie, 7 do 10 x od 3 do 4 µm; wysyp żółtobrązowy.

Występowanie: tworzy mikoryzę z modrzewiami, pod którymi rośnie gromadnie od czerwca do października, zawsze w zasięgu systemu korzeniowego, nie ma wymagań glebowych; w niektórych miejscach można go spotkać przez wiele lat, owocniki występują aż do obumarcia drzewa; rozmieszczenie geograficzne tego grzyba jest rozległe i obejmuje Europę, Amerykę Płn i Płd, Afrykę, Azję oraz nawet Japonię i Australię.

Wartość: bardzo smaczny grzyb jadalny, nadający się do przyrządzania na różne sposoby , trzeba pamiętać jednak, że należy zdjąć skórkę z kapelusza.

Gatunki podobne to:
maślak trydencki Suillus tridentinus - bardzo rzadki, rosnący również pod modrzewiami, z ciemniejszym kapeluszem pokrytym włókienkami, kosmkami, z porami o miniowoczerwonej barwie
maślak żółtawy Suillus flavidus - na torfowiskach pod sosnami, objęty ścisłą ochroną ;
maślak Bresadolowa Suilus bresadolae - również pod modrzewiami, mający szare rurki

Inne nazwy: borowik piękny, borowik żółty, czerwonka, grzyb modrzewiowy, grzyb okazały, grzyb strojny, maślak strojny, modrzewiak, modrzewiowy, żółtak, borowik strojny, maślak czerwony, strojniś.

Synonimy: Boletinus grevillei (Klotzsch) Pomerl.; Boletopsis elegans (Schumach.) Henn. Boletus annularius Bolton.; Boletus elegans Schumach. ; Boletus grevillei Klotzsch
Ixocomus elegans forma badius Singer ; Ixocomus flavus var. elegans (Schumach.) Quél.
Ixocomus grevillei (Klotzsch) Vassilkov ; Suillus clintonianus sensu auct.; Suillus elegans (Schumach.) Snell; Suillus grevillei forma badius (Singer) Singer ; Suillus grevillei var. badius Singer., Boletus cortinatus Pers. 1801

Opracował: Mariusz Janczewski

Literatura
B. Gumińska, W. Wojewoda “Grzyby i ich oznaczanie.” 1988
M. Fluck „Atlas grzybów, oznaczanie, zbiór, użytkowanie”
A. Dermek "Grzyby znane i mniej znane"
Wszelkie prawa zastrzeżone
Jeśli chcesz wykorzystać nasze zdjęcia lub informacje lub zapytaj na forum
Dyskusja o gatunku