Grzyby-Start
Las Żakowiec i Rezerwat Kajasówka
Napisał Marta   
poniedziałek, 16 kwiecień 2007
Foto galeria Marta                         Foto galeria Wacław

      Dziś ¾ Grupy Ruczaj ruszyło na podbój lasów i łąk położonych na Garbie Tenczyńskim. Wycieczka miała na celu: aktywny wypoczynek, bliski kontakt z naturą oraz przegląd drzewostanu i gdybanie jakie mogą wystąpić na tym terenie gatunki grzybów


 

      W lesie Żakowiec, przy małych zbiornikach wodnych, zobaczyliśmy pierwszych amatorów słońca i panów moczących kije w wodzie ;) Reszta trasy, około 6 kilometrów, to spotkania z sarnami, żabkami, motylkami, żuczkami, wszędobylskimi mrówkami i wieloma innymi przedstawicielami natury. Oczy nasyciliśmy pięknymi krajobrazami Jury Krakowsko – Częstochowskiej przy doskonałej dziś przejrzystości powietrza. W samym lesie przeważają drzewa liściaste; są piękne miejsca z brzozami ( koźlarze ? ), starymi dębami i bukami (borowiki ? ), często można spotkać olchę, a na skrajach gęsto rosnącą tarninę. Z drzew iglastych najczęściej występuje sosna ( maślaki ? ), czasem świerk (podgrzybki? ) i sporadycznie modrzew. Niestety, w lesie jest bardzo sucho i jak na razie można tylko pomarzyć o grzybach. Dziś udało nam się jedynie wypatrzyć kilka nadrzewnych.

    Na leśnych polanach królują kwitnące zawilce, a w pobliżu cieków wodnych knieć błotna. Można zobaczyć też miejscami młode listki konwalii, za 2 tygodnie będzie tam ślicznie pachniało

    Rezerwat Kajasówka mieści się na wzgórzu o tej samej nazwie. Wzgórze te jest klasycznym przykładem zrębu, który jest wyjątkowo wąski i dzieli dwa rozpadliska tektoniczne: rów Rybnej i zapadlisko Cholerzyn - Półwieś. Pokrywa go roślinność kserotermiczna. "Kajasówka" jest rezerwatem ścisłym, o powierzchni 11,83 ha. W jej obrębie znajduje się ścieżka dydaktyczno - turystyczna o tematyce geologiczno - geomorfologicznej. Obok rezerwatu przebiegają szlaki turystyczne.W drzewostanie Kajasówki licznie występuje leszczyna ( piestrzenice ?)  .Zwróciliśmy uwagę na dziwnie podcięte sosny, było ich kilkanaście sztuk. Co to „podciosanie” ma na celu ?

    Szczegółowo „zbadaliśmy” też skałki pokryte czymś dziwnym i pomarańczowym    W odwiedzonych przez nas miejscach można spotkać ślady dawnej historii Polski (fotogaleria Wacława ). Wycieczka bardzo udana ; aktywny wypoczynek zaliczony. Teraz można „zalec” z nogami uniesionymi do góry ;)

Mglejarka

                                                                  Komentarze 


24 Kwietnia 2018
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Aleksander, Aleksy,
Egbert, Erwin,
Erwina, Fidelis,
Grzegorz, Horacy,
Horacjusz, Zbroimir
Do końca roku zostało 252 dni.
Grzybland Na Facebooku
Konkursy
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?
Nie masz konta? Załóż je sobie
Kiedy na grzyby

showMoon()
Gościmy
Aktualnie jest 462 gości online