Grzyby-Start
Smardze i smardzówki
Napisał Joanna   
piątek, 13 kwiecień 2007

Galeria foto smardzówki        Galeria foto smardze

 Wiosna w pełni, doniesienia o smardzówkach czeskich obserwowałam już od dłuższego czasu. Od trzech lat czytałam w jakich miejscach mogą rosnąć, śledziłam różne informacje z internetowych stron, niestety nasze poszukiwania nie dawały rezultatu, smardzówkę mogłam oglądać tylko na zdjęciach... do wczoraj...

 Właśnie wczoraj wybraliśmy się na oględziny znanych miejsc, w których mogą występować różne wiosenne gatunki. Odwiedziliśmy znane nam stanowisko smardza pospolitego w Beskidzie Żywieckim i ku naszemu ogromnemu zdziwieniu naliczyliśmy na kilkunastu metrach kwadratowych 36 sztuk dorodnych grzybów. Przez poprzednie dwa lata znajdowaliśmy tam tylko kilka sztuk.

Zamierzaliśmy dotrzeć do miejsca występowania piestrzenicy olbrzymiej na Słowacji i te tereny spenetrować, jednak po drodze zahaczaliśmy o różne dolinki znane i nieznane wcześniej. W jednej z nich, podczas gdy ja pochłonięta byłam zbieraniem kwiatów podbiału na zimową herbatkę i łapaniem motyli w kadr aparatu (z niewielkim powodzeniem), Janusz wypatrzył uszkodzony kawałek pomarszczonego kapelusza smardzówki czeskiej, a tuż obok wystającą z ziemi pomarszczoną główkę. Można sobie wyobrazić moje zdumienie, gdy z koszykiem kwiatów chciałam dać sygnał do odwrotu i ujrzałam w jego dłoni ten kawałek grzyba. Ostrożnie przeszukując kawałek po kawałku znaleźliśmy trzynaście pomarszczonych łebków, niektóre z nich miały średnicę pięciu centymetrów, więc nie były małe. Dziwne tylko, że trzony miały bardzo krótkie nie wystające jeszcze nad powierzchnię ziemi. Postanowiliśmy odpuścić tym razem dalszą drogę i przejść dalej brzegiem rzeki w poszukiwaniu tych cudeniek i tu spotkała nas kolejna niespodzianka. Nieopodal na podobnym stanowisku sterczały wysmukłe smardze pospolite. Niedaleko granicy w Korbielowie znaleźliśmy pozostawione dwa tygodnie wcześniej smardze zmrożone i wysuszone, nie miałam więc nadziei na takie znaleziska. Ciekawe, czym jeszcze tegoroczny sezon grzybowy nas zaskoczy.

Joanna Gądek

                                                         Komentarze 

24 Kwietnia 2018
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Aleksander, Aleksy,
Egbert, Erwin,
Erwina, Fidelis,
Grzegorz, Horacy,
Horacjusz, Zbroimir
Do końca roku zostało 252 dni.
Grzybland Na Facebooku
Konkursy
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?
Nie masz konta? Załóż je sobie
Kiedy na grzyby

showMoon()
Gościmy
Aktualnie jest 464 gości online