Grzyby-Start
Smardz Rudka - co na mim wyrosło?
niedziela, 12 lipiec 2009

Foto galeria

 Międzybrodzie Bialskie - miejsce zlotu Grzyblandu potrafi zauroczyć-szczególnie takich jak my z wysokości  0 m. npm . Choć mamy Kaszuby… są one taką miniaturą gór. Ale mają swój specyficzny urok i czar, a nawet roślinność i grzyby typowo górskie. No właśnie grzyby - bo o nich będzie mowa, a właściwie o jednym grzybie gigancie przywiezionym na zlot przez Rudka.

Grzyb nie dość, że monstrualny jak na smardza, to jeszcze pora znalezienia też rekordowa - 6 czerwca. Gdy zlotowicze zachwycali się gigantycznym Morchella jedna z niewiast zwyciężczyni na najmniejszego grzyba Urania zauważyła na suszku jakieś malutkie grzybki bądź też śluzowce. Nastąpiło ogólne poruszenie. W ruch poszła lupka  x 12 i po szczegółowej obserwacji i dyskusji stwierdziliśmy, że jest to coś ciekawego i powinno zostać zbadane przez specjalistów.

Dobrze się składało, bo my po zakończeniu zlotu mieliśmy w planie odwiedzić Pimpka i jego uroczą kotlinkę oraz Anię Kujawę i jej królestwo. Długo przekonywaliśmy Rudka, że grzyb powinien zostać przekazany do zielnika w PAN z wiadomych względów. W końcu uległ i chwała mu - w końcu to dla dobra nauki. Pimpek był zachwycony gigantycznym smardzem i ze wstępnych oględzin stwierdził, że coś tam rośnie. W takich przypadkach mikroskop jest ostatnią deską ratunku. Po oglądnięciu zdjęć mikro poopadały nam szczęki… Niesamowite zjawisko. To coś co wyglądało  grzybo-śluzowcowato to zlepek zarodników smardza!!! Niesamowite! Tylko skąd to się wzięło??? Ktoś im pomógł, a ten ktoś to zasuszony pajączek na grzybie, który zbierał te zarodniki i sklejał ze sobą tworząc takie nibygrzybki. Sam smardz tego nie zrobi, a zarodniki też nie kleją się same do siebie. Zastanawiały nas też niteczki, które wyglądały jak grzybnia. To też twór pajęczaka.

Ania też była zachwycona smardzem. Zostanie on w zielniku PAN-owskim , tylko znalazca jest proszony o przekazanie Ani Kujawie szczegółów i okoliczności znalezienia grzyba - data,środowisko,drzewa,wysokość itp. A smardz to Morchella elata. Jeszcze raz gratulacje dla znalazcy!

Mirki2        

                                                     Komentarze

 

11 Grudnia 2018
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Damazy, Daniela,
Julia, Stefan,
Waldemar, Wojmir
Do końca roku zostało 21 dni.
Grzybland Na Facebooku
Konkursy
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?
Nie masz konta? Załóż je sobie
Kiedy na grzyby

showMoon()
Gościmy
Aktualnie jest 822 gości online