Grzyby-Start
Na przekór..
Napisał janusz   
sobota, 27 czerwiec 2009

Foto galeria

 …. prognozom, na przekór ciężkim chmurom wiszącym nad Tychami wczorajszego ranka, na przekór rzęsistemu deszczowi, który zaczął padać gdy wsiadaliśmy do auta, na przekór wszelkim znakom na niebie i na ziemi postanowiliśmy wybrać się w Beskidy i poszwendać po różnorakich zakamarkach leśnych.

 

Deszcze padające już dość długo spowodowały niedobór wypraw w tereny górskie. Wybór ostatecznie padł na Międzybrodzie Bialskie , gdzie umówiliśmy się z Justynem, tym bardziej że dnia poprzedniego zasygnalizował nam znalezienie nieznanego gatunku borowika.

Przełęcz Przegibek powitała nas spowita mgłami, ale już dojeżdżając do Justyna, niebo jakby lekko zaczęło się przejaśniać.

Borowik znaleziony przez Justyna może się okazać ciekawostką , jest to prawdopodobnie borowik ceglastopory odmiana żółta, nie notowany dotychczas w Polsce. Wymaga to jednak naukowego potwierdzenia, pojedzie do PAN w Krakowie. Eksykat został obfotografowany w każdej możliwej pozycji.

Potem kawa , ciasto i w dalej w Międzybrodzkie lasy. Celem głównym było odnalezienie maczużnika główkowatego, którego Justyn już kiedyś znalazł w tych lasach. Niebo jeszcze straszyło delikatnymi kropelkami, górskie drogi spływały wodą , ale nic nas dzisiaj nie mogło powstrzymać przed wędrówkami. Po długich poszukiwaniach Asia znalazła Swojego wymarzonego maczużnika. Pięknie się prezentował w ziemi przekopanej przez dziki.


 Aura chyba widząc naszą wytrwałość i determinację w końcu dała za wygraną i zaczęło świecić pięknie słoneczko nastrajając do dalszych wędrówek. Wybór padł na lasy czernichowskie słynące z borowików. Niestety pozysk grzybów jak na trzy osoby był raczej niewielki: 8 borowików szlachetnych , 4 ceglastopore, trzy garście kurek, parę gołąbków i jeden muchomor czerwonawy. Ten las jeszcze czeka ze swoim pojawem.

Przyroda jednak mały zbiór konsumpcyjny wynagrodziła nam ciekawostkami grzybowymi, które co prawda też występowały w ilościach jednostkowych , ale za to ile ich udało się znaleźć: maczużnik główkowaty, poroblaszek żółtoczerwony, szyszkowiec łuskowaty, wilgotnice, pieprznik Friesa, koźlarz grabowy, gołąbki różnej maści, twardzioszek czosnkowy i inne.

Dzień do końca już nas nie zawiódł , ciepło i piękne słońce, a w Tychach znowu powitał nas deszcz.

Pozdrowienia dla Grzyblandczyków od Justyna.

Janusz

                                                               Komentarze


 

 

11 Grudnia 2018
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Damazy, Daniela,
Julia, Stefan,
Waldemar, Wojmir
Do końca roku zostało 21 dni.
Grzybland Na Facebooku
Konkursy
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?
Nie masz konta? Załóż je sobie
Kiedy na grzyby

showMoon()
Gościmy
Aktualnie jest 648 gości online