Grzyby-Start
Czy to już ostatnie?
Napisał janusz   
sobota, 06 czerwiec 2009

Foto galeria

 Wróciliśmy na kilka dni do domu. Niedoleśnieni byliśmy totalnie, więc piątek postanowiliśmy wykorzystać na całodzienny wypad na Słowację. Słoneczko od rana zapowiadało udany dzień. Poza głębokim oddechem górskim powietrzem , naszym celem było znalezienie ostatniego smardza w tym sezonie. Najpóźniej znaleziony smardz jak wiemy należy do Forela i było to dnia 1 czerwca.


 

Góry jak zwykle czarowały nas swoim nieodpartym urokiem różnobarwnych widoków.

My z Aiszą przemierzaliśmy znajome miejsca próbując znaleźć choć jedną sztukę. Nie byliśmy w tych rejonach prawie cztery  tygodnie, a przyroda już wystąpiła w odmiennej szacie, bujnej , rozrośniętej, lepiężniki już olbrzymie nie dawały nadziei na znalezienie w nich czegokolwiek...

Pierwsze wpadły nam w ręce dwa młode ceglaki, nie powiem żeby mnie nie ucieszyły, zawsze coś.

Czerwonolistną wieruszkę wiosenną też na co dzień się nie spotyka.

Pół dnia minęło, a naszego smardza jak nie było tak nie było. Nie traciliśmy jednak  nadziei (ja na pewno). Liczyliśmy na chłodniejsze miejsca w głębi dolin w wyższych  partiach gór i jak to mówi porzekadło „wiara czyni cuda”. W miejscu gdzie smardze powinny się już dawno skończyć znaleźliśmy tego upragnionego. Mało tego, było ich w tym miejscu aż dwanaście. Kilometr dalej jeszcze dwie sztuki .


Mogliśmy się nacieszyć widokiem, bo tegoroczny sezon nie był za dobry z powodu kwietniowej suszy. Wszystkie znalezione smardze niestety były już z gatunku niekonsumpcyjnych, w stanie raczej zejściowym lub co najmniej przejrzałe. Z tej radości odtańczyłem taniec na górskiej drodze. Dzień 5 czerwca jest datą najpóźniejszego smardza ( na dzisiaj).


 Z ciekawostek jeszcze udało mi się namierzyć dorodnego maczużnika wysmukłego. Nie wspomnę już o roślinkach i różnorakich stworkach, za którymi nieustannie biegała Asia.

Cele zostały osiągnięte bez wyjątku, baterie naładowane.


Janusz

                                           Komentarze

11 Grudnia 2018
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Damazy, Daniela,
Julia, Stefan,
Waldemar, Wojmir
Do końca roku zostało 21 dni.
Grzybland Na Facebooku
Konkursy
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?
Nie masz konta? Załóż je sobie
Kiedy na grzyby

showMoon()
Gościmy
Aktualnie jest 582 gości online