Grzyby-Start
Smardz gigant
Nadesłał Rysiek   
piątek, 05 czerwiec 2009

Foto galeria

 Będąc w niedzielę na grzybobraniu, szukając jednych z ostatnich smardzy przeszukiwałem miejsce obok mygły drewna, wiedząc, że może w takich miejscach mogę znaleźć jakiegoś „godnego” grzyba. Widzę jest smardz. No to fajnie, spoglądam dalej. Kolejny wystaje główka, ach co ja mówię, głowa smardza, potężna!

Pierwsze skojarzenie. Największy smardz stożkowy jakiego w życiu spotkałem (niektórzy mogą powiedzieć, że to smardz wyniosły, jeśli ktoś uznaje za gatunek smardza wyniosłego, to tak niech będzie, to smardz wyniosły. Ja do końca nie jestem przekonany wydzieleniem smardza wyniosłego jako samodzielny gatunek).

Problem dopiero zaczął się z wydobyciem go w jednym kawałku spod sterty belek, ręka długa, ale przez ciasną szczelinę ciężko się dostać, gdzie trzon był zakorzeniony. Trzon gruby, szeroki, długi, był odpowiednim dopełnieniem do głowy, która go wieńczyła. Cały  grzyb, proszę sobie wyobrazić, miał 30cm długości i 300g wagi, a trzon
w najszerszym miejscu miał 9cm.

Zdjęcia grzyba można obejrzeć w galerii, do której drogi czytelniku serdecznie odsyłam. Grzybka zasuszyłem, więc na zlocie w Slanej Vodzie w 2010 roku będzie go można sobie obejrzeć. A już niedługo bo 3-5 lipca w Międzybrodziu Bialskim, jeśli ktoś chce, to smardz będzie do obejrzenia.

Na maile bardzo rzadko zaglądam, trudność z dostępem do internetu, za co z góry przepraszam. Jeśli się ktoś chce skontaktować, to jestem bardziej dostępny pod telefonem w tygodniu między 18 a 22, natomiast w weekendy nie jestem dostępny. Ryszard Rutkowsk  Grzyboznawca 1886 Tel: 506 708 897

Rudek
                                         Komentarze


11 Grudnia 2018
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Damazy, Daniela,
Julia, Stefan,
Waldemar, Wojmir
Do końca roku zostało 21 dni.
Grzybland Na Facebooku
Konkursy
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?
Nie masz konta? Załóż je sobie
Kiedy na grzyby

showMoon()
Gościmy
Aktualnie jest 685 gości online