Grzyby-Start
Pomorskie wycieczki z Grzybomaniakami - czyli jak w maju zbierałam grzyby

Foto galeria

 W przedostatni majowy weekend zachciało mi się odwiedzić znajomych i przyjaciół w okolicach Kołobrzegu. A że po drodze miałam odwiedzić przyjaciółkę pod Słupskiem, natrafiłam tam na kilka ciekawych grzybków - z czego jeden to albo Krążkownica wrębiasta, albo Kustrzebka zmienna, ale i tak REKORDOWA, bo miała 15 cm średnicy...

Jadąc na ZACHÓD, pomyślałam sobie o dawnym znajomym z innego portalu grzybowego, który mieszka w okolicach Kołobrzegu. Rudek podał mi do niego numer telefonu i dalej już poszło gładko! Umówiliśmy się na niedzielny poranek pod kościołem, skąd zabrałam PATa do mojej ukochanej TERENÓFFKI. PAT prowadził mnie bocznymi drogami do Lasu Kołobrzeskiego, gdzie on już od kilku dni zbierał CEGLASIE!
Po spenetrowaniu pewnego kawałka lasu, natrafiliśmy na przygodnego grzybiarza-tubylca, był wyposażony w pojazd jednośladowy typu "GÓRAL". Małgi, jak to kobieta, nie przeszła obok nieznajomego bez słowa i na zapytanie czy coś tu rosnie - otrzymała odpowiedź twierdzącą i na dowód został zaprezentowany piękny BOROWIK USIATKOWANY!

 
 
 
 
 
 
 
Następnie poszliśmy sprawdzić inne zakamarki Lasu Koszalińskiego i natrafiliśmy w końcu na SWOJE BOROWIKI CEGLASTOPORE! Większość z nich znalazł oczywiście PAT – co znaczą młode oczy… Ale Małgi nie była dłużna i znalazła maleńkiego maślaczka pieprzowego i na koniec jeszcze największego CEGLASIA!!! PAT niestety nie mógł dłużej uczestniczyć w wycieczce (praca i inne obowiązki), ale Małgi miała zamiar jeszcze raz odwiedzić te piękne grzybne lasy.
Poranny zbiór:
  

 
 
 
 
Po obiedzie Małgi, jak przystało na RASOWĄ TURYSTKĘ pojechała odwiedzić Kołobrzeg i PARK Kołobrzeski ze starymi drzewostanami!
Na plaży nawet nie było tłumów, ale w parku z grzybków jedynie CZERNIDLACZKI
   
 
 
 
 
 
 
 
Dlatego Małgi postanowiła wrócić do znanego już z porannego spaceru lasu, co prawda próbowała się przedrzeć z drugiej strony, ale niestety tory kolejowe nie pozwoliły na jazdę „na skróty”! Po przeczesaniu innego kawałka lasu natrafiła na następne zbiorowisko CEGLASIÓW:
  
 
 
 
 
 
Wracając do autka natrafiła na zająca, który o mało nie wszedł jej pod nogi, a przy drodze natrafiła na poletko cztero- i pięcio-listnych koniczynek.
   

 
 
 
 
Po całodziennym DOLEŚNIENIU SIĘ na MAXa, Małgi wróciła na łono rodziny, gdzie zajęła się obróbką pozysku grzybowego.
W poniedziałek na śniadanko podała swoim gospodarzom jajeczniczkę na świeżych CEGLASIACH, po czym już na kawie zameldowała się na 7 piętrze w Koszalinie!
Razem z Czahanką postanowiły odwiedzić znane lasy w Poroście! Miały do wyboru – szukać pełników, albo grzybków – wybrały grzybki!!!
Czahanka nie wierzyła, że w naszych okolicach (co to jest 150km???) rosną już „JADALNIAKI”! Na miejscu nauczyła się rozróżniać (próba smakowa też wchodziła w rachubę) maślankę trującą i łuszczaka zmiennego. Po dłuższych analizach zobaczyła różnice między łuskowcem jelenim a pieniążnicą szerokoblaszkową. Spotkałyśmy też „stadko” kruchaweczek zaroślowych, polówek, czernidlaczków i sporo innych gatunków. Niektórych grzybków nie potrafiłyśmy OZNACZYĆ , ale myślę, że przy pomocy Grzyblandczyków uda się jakoś z nimi zapoznać?
    
 
 
 
 
 
 
 
Następnie odwiedziłyśmy sam brzeg jeziora w Poroście. A na obiadek trafiłyśmy na rybki do KAWALCA.
  
 
 
 
 
 
 
 
Przed wieczorem dotarłyśmy do Koszalina, po drodze mijając piękne widoki.
Całodzienny zbiór na obrusie specjalnie wyciągniętym na tą okazję:
  
 
 
 
 
 
 
 
Małgi, jako kierowca została poczęstowana „na drogę” odpowiednim napojem energetycznym…
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
A Czahanka jako mocno uzależniona….
  
 
 
 
 
 
 
 
A zachód słońca już oglądany z balkonu Czahanki pięknie odbijał się w morzu na horyzoncie…
Takiego widoku można jednak pozazdrościć…
 
 
 
 
 
 
 
 
Po tak intensywnie spędzonym weekendzie Małgi dotarła w końcu do własnego domu.
 
Małgi
                                                 Komentarze
 
 
11 Grudnia 2018
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Damazy, Daniela,
Julia, Stefan,
Waldemar, Wojmir
Do końca roku zostało 21 dni.
Grzybland Na Facebooku
Konkursy
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?
Nie masz konta? Załóż je sobie
Kiedy na grzyby

showMoon()
Gościmy
Aktualnie jest 644 gości online